Україна планує продовжити термін дії "зернового коридору" з портів Одеської області
Дія Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів Одеської області у Чорному морі повинна бути продовжена після 20 березня 2023 року. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, повідомила прес-служба Мінагропроду.
У відео - судноплавство з порту Одеса в рамках "зернового коридору".
"Очікуємо, що у 20-х числах березня, коли закінчується чинна «зернова угода», спільно з партнерами буде прийнято консенсусне рішення щодо її продовження. Перемовини тривають”, — сказав Висоцький.
Він зазначив, що Україна робить усе можливе для пролонгації угоди та проводить перемовини з партнерами — ООН та Туреччиною. За словами Висоцького, з початку 2022-2023 маркетингового року (МР, липень 2022 — червень 2023) Україна експортувала понад 30 млн тонн збіжжя. Приблизно такий же обсяг ще залишається на зберіганні в країні. Водночас наразі спостерігається певне зниження ціни через складність прогнозування відправлень з портів після 20 березня.
"Зазвичай всі ринки зернових та олійних культур корелюються між собою. Тому аналогічна тенденція щодо зниження ціни також спостерігається щодо пшениці, ячменю і частково олійних культур. Така ситуація спостерігалась і восени, коли стояло питання продовження попередньої зернової угоди. Сподіваємось, що після чіткого сигналу про продовження її роботи буде чітке планування морських відправлень і ціна стабілізується”, — зауважив Висоцький.
Він додав, що у Босфорі зберігається черга суден через саботаж російських інспекторів. У середньому за добу проходить 2,5 судна. Урядовець пояснив, що затримка спричиняє додаткові витрати для українського АПК.
Висоцький також зазначив, що для українського експорту є критично важливим розширення географії портів. Зокрема, йдеться про Миколаївський порт, який до війни був одним із найбільших за обсягами відправлень сільськогосподарської продукції. Також важливим є розширення номенклатури експорту.
"Україна виробляє багато продукції з доданою вартістю. Зокрема, це продукція садівництва, тваринництва, яку потребує світ”, — зазначив посадовець.
Крім цього, він наголосив на важливості гуманітарної ініціативи Grain From Ukraine, яка передбачає надання зерна країнам, які опинилися на межі голоду.
Наразі завдяки міжнародній підтримці вдалося відправити 140 тис. тонн зерна. Нещодавно в напрямку Африки вийшло вже п’яте судно. За більш сприятливих умов експорту швидкість надання допомоги збільшиться”, — наголосив Висоцький.