Флот росії потрапив у халепу і судноплавство у портах Одеської області: морські новини 8 вересня (ВІДЕО)

Олександр Вельможко  |  Четверг , 8 сентября 2022, 14:24
Аналізуємо ситуацію у Чорному морі. Де знаходяться російські військові кораблі та як здійснюється судноплавство в портах Одеської області - великих морських та дунайських. Головні морські новини за 8 вересня. Спочатку про дії флоту росії, потім про морську торгівлю та блокаду і на завершення - про нові поставки ракет для ВМС України та жалюгідні перспективи чорноморського флоту росії.
Флот росії потрапив у халепу і судноплавство у портах Одеської області: морські новини 8 вересня (ВІДЕО)

Небезпека від російського флоту для Одеси та інших міст України зберігається. У морі продовжує перебувати оперативне з'єднання флоту росії - загалом більше 10 кораблів та катерів, серед яких вночі 8 вересня було два надводні кораблі з ракетами "Калібр", всього до 16 ракет, а на 11 годину дня 8 вересня - вже три кораблі з 24 ракетами. Ракетні кораблі перебувають, як завжди протягом останнього часу, біля південного берегу Криму приблизно між Форосом та Севастополем.

Відносно невелика кількість ракетних кораблів росії у морі свідчить одночасно про декілька речей. 

По-перше, росіяни через брак ракет "Калібр" більше не можуть завдавати масованих ударів і тому не мають сенсу тримати у морі більше двох кораблів. Лише сьогодні вони вивели в море третій корабель вперше за останній тиждень Звернемо увагу на те, що вже майже тиждень у море не виходять російські підводні човни.

По-друге, через успішні дії української ППО, яка збиває всі або майже всі "Калібри", націлені на важливі об'єкти - запускати дуже дорогі ракети лише для того, щоб їх просто збили, немає сенсу.

По-третє, цілком можливо, що досить інтенсивна робота і підводних човнів, і надводних кораблів чорноморського флоту росії призвела до їх не дуже доброго технічного стану - і тому більшість з них поставили на ремонт. 

Сам Севастополь ми поки що не можемо досліджувати через брак свіжих космічних знімків. Але є чудовий кадр за 7 вересня, на якому видно відразу два корвети типу 22160, які патрулюють зовнішній рейд Севастополя біля Херсонесу. Це "Павел Державин" з сухопутним ЗРК "Тор" на кормі та "Василий Быков" у стандартному вигляді. 

Ось дислокація росіян у базі Новоросійска на 5 вересня. Там стояв новий десантний корабель "Петр Моргунов", який вже давно не приймає участі у бойових чи логістичних операціях чорномоського флоту, один старий десантний корабель типу 1171, два десантні кораблі типу 775, новий патрульний корвет типу 22160 "Сергій Котов", два старих малих протичовнових корабля, допоміжні судна і транспортне судно "Sparta II" - те саме, на якому привезли з Сирії зенітно-ракетні комплекси С-300.

Продовжується судноплавство "зерновим коридором" з великих морських портів Одеської області - Одеси, Чорноморська та Південного. За вчора, 7 вересня, в море вийшли ще 4 судна. Зараз, за словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, дві третини експортованого цим шляхом зерна йдуть до Азії, в тому числі країн Близького Сходу, та Африки. Таким чином, загалом з портів Одеської області вийшли в море вже 100 або навіть більше суден. На них завантажено майже 2,4 мільйони тон української аграрної продукції - зерна та олії. В тому числі в країни Азії відправлено 54 судна з 1,04 млн тон, в Європу — 32 судна з 850 тис. тон, а в Африку — 16 суден з 470 тис. тонн вантажів. При цьому, в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН було експортовано 60,8 тис. тонн агропродукції до Ефіопії та Ємену на двох суднах, також вже йде під завантаження третє судно по даній програмі.

Ускладнилася ситуація на Дунаї через катастрофічне рекордне обміління річки. Зараз судна Українського Дунайського пароплавства йдуть з мінімальним навантаженням під осадку всього в 1,8 метра та не далі Болгарії - порту Русє. Але переважно - лише до румунських Галацу та Браїли, тобто зовсім недалеко. Зараз працюють лише 14 караванів з барж та буксирів.

Тим часом росіяни вирішили використати можливість відновлення морської блокади як новий засіб політичного шантажу всього світу. Майже одночасно представник росії у ООН Василь Небензя та сам російський диктатор путін почали жалітися, що та частина "зернових домовленостей", що стосується росії - не працює, а начебто більшість зерна з України йде до країн Євросоюзу. І тому, вважають агресори, вони хочуть після завершення терміну дії "зернових домовленостей" у листопаді не подовжувати їх, а відновити блокаду. 

Тут ми бачимо, що росіяни просто брешуть. Чому? Тому що російські порти ніхто не блокує, і звичайний їх морський експорт зерна, в тому числі з Новоросійську, продовжується. Також росіяни лише за серпень вивезли та продали більш як 110 тисяч тон краденого українського зерна. Це по перше. По друге - ті домовленості, які підписувала саме Україна, були підписані між Україною, ООН та Туреччиною. І тому коли росії щось там не подобається - то хай обговорює свою частину домовленостей з Ердоганом. Тим самим Ердоганом, який впевнено заявив про те, що вважає Крим українським та обіцяє докласти всіх зусиль, щоб повернути окупований півострів Україні. 

Якщо ж росія спробує відновити блокаду військовим шляхом - то хай спробує. Для цього російським кораблям та командуванню чорноморського флоту треба перестати боятися та вийти в море трохи далі, ніж зараз вони патрулюють біля кримських пляжів. Але це означає, що російські кораблі негайно увійдуть в зону досяжності українських протикорабельних ракет "Нептун" та "Гарпун". Останніх, до речі, стало більше. Адже буквально зараз США оголосили про поставку чергової партії ракет "Гарпун" на мобільних берегових установках. І тут є  дещо цікаве. Наявні ракети "Гарпун" у України є на мобільних берегових установках на автомобільній базі, яких є всього 4 таких установки. Це були установки з Данії, вироблені ще у 1990-х шляхом модернізації знятих з старих ракетних фрегатів пускових установок "Гарпун" - і більше таких не було. Але у США є більш нова модифікація берегових "Гарпунів", яку виробляли за контрактом на поставку великої їх кількості до Тайваню. А з огляду на вчорашнє оголошення про поставки Україні "Гарпунів" безпосередньо зі США - цілком можливо, що спеціально для нас за останні кілька місяців виготовили певну кількість таких мобільних установок.

А тому російському флоту слід начуватися. Бо поки що їх кораблі не турбують, але це ненадовго. Дальність дії ракет "Гарпун" та "Нептун" дозволяє вражати російські кораблі біля Севастополю за умови запуску ракет з околиць Миколаєва, Очакова чи Херсону. Тим більше, що той самий недавній удар по великій авіабазі Саки біля Євпаторії був завданий саме українськими ракетами - і про це заявив сам главком ЗСУ Валерій Залужний. Це означає разом з активними планами по деокупації Криму військовим шляхом, що росіянам дуже скоро доведеться тікати з Севастополя та перебазувати весь свій флот до Новоросійську. 

У росіян вже був досвід перебазування чорноморського флоту до Новоросійську - наприклад це зробили більшовики у 1918 році. Тоді весь підконтрольний більшовикам флот самозатопився біля Новоросійську. Згодом 1942 року вже радянський чорноморський флот вимушено перебазувався навіть не до Новоросійську, а до Сочі та грузинских портів Поті та Батумі. Зараз на грузинські порти росіяни розраховувати на можуть. А у випадку деокупації Криму у зону враження ракет "Гарпун" та "Нептун" потрапить і Новоросійськ. І це стане повним фіналом всього російського чорноморського флоту. Флот росії на Чорному морі або буде знищений, або росіяни самі його затоплять, або просто так візьмуть і віддадуть кораблі Україні у якості репарацій або Туреччині у якості оплати турецьких помідорів.

comments powered by HyperComments