Приписаний до порту Одеса криголам вирушив у другу антарктичну експедицію

Понедельник , 26 декабря 2022, 12:38
Придбаний Україною науково-дослідницький криголам "Ноосфера" (раніше "Джеймс Кларк Росс"), приписаний до порту Одеса, відправився у другу антарктичну експедицію - з південноафриканського Кейптауну.
Приписаний до порту Одеса криголам вирушив у другу антарктичну експедицію

Криголам "Ноосфера" вирушив з Кейптауна в Антарктику у другу експедицію під прапором України. "Це вже другий його антарктичний сезон під синьо-жовтим прапором. Капітаном судна, як і минулого разу, є Павло Панасюк”, — вказала прес-служба Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ).

Нинішня експедиція є спільною українсько-польською і фінансована переважно Польською антарктичною програмою. Тож спочатку "Ноосфера" вирушить до польської антарктичної станції "Арцтовський", яка знаходиться на острові Кінг Джордж. Після цього він доставить вантажі та українську команду технічних спеціалістів на українську станцію "Академік Вернадський".

У нашому відео - відправлення криголаму з Одеси 28 січня 2022 року, менше ніж за місяць до початку війни.

"Ці фахівці попри всі складнощі мають завершити розпочату модернізацію інфраструктури станції. Цього сезону в планах заміна системи опалення, облаштування нового майданчика для зберігання човнів, роботи з заземлення дизельної та головної будівлі станції, а також низка інших невідкладних робіт, потрібних для успішної зимівлі 28-ї УАЕ”, — поінформували в НАНЦ.

Попереду в судна — довга дорога через Атлантичний та Південний океани. Очікується, що криголам дістанеться «Вернадського» до кінця січня 2023 року.

"Цікаво, що криголам "Ноосфера" йде до Антарктиди з великим тризубом на борту (розміром 1.25 м на 1.05 м). Два малі Державні Герби України були встановлені восени цього року під командуванням капітана Олександра Гришко під час ремонту та підготовки судна до антарктичного рейсу. Наші символи посіли чільне почесне місце — на фальштрубах з правого та лівого борту судна. Світ має бачити нашу незламність та впевненість у Перемозі повсюди, навіть посеред айсбергів та вічних снігів. Все буде Україна!”, — розповіли в НАНЦ.

З кінця січня до кінця травня 2022 року відбувся перший антарктичний сезон "Ноосфери". Судно успішно забезпечило ротацію зимівників на українській станції «Академік Вернадський», перезмінку полярників на польській станції «Арцтовський» та проведення унікальних досліджень з вивчення Південного океану.

"Ноосфера" належить Національному антарктичному науковому центру України. Власний океанографічний криголам дозволить Україні після тривалої перерви повернутися до досліджень Світового океану, розв’язати логістичні проблеми на антарктичній станції «Академік Вернадський» та розширити можливості сезонних експедицій, створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами, а також проводити дослідження не лише в Антарктиді, а й в Арктиці, і, за необхідності, в інших регіонах океану.

Криголам був придбаний в установи "Дослідження та інновації" Великобританії (куди входить Британська антарктична служба) за $5 млн. У серпні на судні піднято прапор України, а 5 жовтня воно прибуло з порту Фредеріксхавн (Данія) до нового порту приписки Одеса. У грудні 2021 — січні 2022 року на судні було проведене технічне обслуговування в доку ПАТ "Іллічівський судноремонтний завод" (ІСРЗ). Судно збудувала суднобудівна компанія Swan Hunter (Уоллсенд, Великобританія), спуск на воду відбувся у 1990 році. Довжина судна — 100 метрів, ширина — 18 метрів, водотоннажність — 5,7 тис. тонн. Судно здатне рухатися крізь шар льоду завтовшки до чотирьох метрів.

comments powered by HyperComments