Залізницю Басарабяска - Березино між Молдовою та Одеською областю відбудували (ВІДЕО)

Воскресенье , 21 августа 2022, 09:45
Роботи з відбудови залізниці від Березино до Басарабяски між південною частиною Одеської області та Молдовою завершені.
Залізницю Басарабяска - Березино між Молдовою та Одеською областю відбудували (ВІДЕО)

Вже з 22 серпня розпочнеться рух потягів, в першу чергу, вантажних по відновленій ділянці залізниці Березине (Одеська область) - Басарабяска (Молдова), про що повідомив міністр інфраструктури та регіонального розвитку Молдови Андрій Спину. Дану залізницю розібрали повністю ще 1997 року.

Роботи з відбудови даної ділянки колії протяжністю 23 кілометрів тривали у рекордно короткий термін - всього за трохи більш як місяць. Планувалося, що дану залізницю відбудують до початку осені

Таким чином, південна частина Одеської області отримує більш якісне залізничне сполучення як по існуючій ділянці від Белгорода-Дністровського до Ізмаїла, так і до порту Рені.

Саме ці ремонтні роботи стали причиною того, що по залізниці на території південної частини Молдови протягом липня та початку серпня досить активно рухалися спеціалізовані ремонтні потяги з українськими локомотивами, які потрапили в наш огляд одночасно з першими вантажними потягами. які йшли транзитом через Молдови з Вінницької області до порту Рені на півдні Одеської області.

Нагадаємо. 24 червня 2022 року міністерства інфраструктури України та інфраструктури і регіонального розвтку Молдови підписали меморандум про взаєморозуміння, який перебачає запуск залізничного руху від Басарабяски до Березино в Одеській області і далі до осені 2022 року. Технічно це передбачало будівництво 23 кілометрів колії, з яких трохи більше 1 км по території Молдови і майже 22 км - по території України. Для цього будівництва залишилися наявні грунтові насипи, виїмки і навіть мости - оскільки все це збереглося від старої залізниці. Також, скоріш за все, "Укрзалізниці" буде потрібно відремонтувати існуючу малодіяльну колію від Арцизу до Березино. 

Дана залізниця вже існувала і успішно працювала - це історична траса від Бендеро-Галацької залізниці до Акерману (зараз Білгород-Дністровський), збудована 1915 року. Згодом у 1940-41 рр. від цієї залізниці збудували лінію до Ізмаїлу - вона починається у Арцизі. З 1954 року залізниці на півдні Бесарабії з'єднали з Одесою по мосту через гирло Дністровського лиману у Затоці. Але 1997 року ділянку залізниці від Березино до Басарабяски розібрали. Це дуже ускладнило залізничні перевезення до дунайського порту Рені в Одеській області, везти вантажі туди доводиться дуже довгим транзитом через територію Молдови. А з нинішньої весни, після серії російських ракетних ударів, рух по згаданому мосту у Затоці припинили. І тому ділянка української залізниці в Одеській області від Білгорода-Дністровського до Ізмаїла залишилася відрізаною від інших сталевих магістралей.

З 2012 року питання про відновлення залізниці від Басарабяски до Березино було знову піднято залізницями Молдови. Згодом у 2015 році було запропоновано тодішньому очільнику Одеської обладміністрації Саакашвілі відновити дану залізницю - і з того часу процес дещо почав рухатися, але суто у бюрократичній та політичній сфері,. Згодом, 2017-го року наша редакція навіть особисто дослідила трасу цієї розібраної залізниці. До початку війни це був найдешевший варіант залізничного сполучення з портом Рені, а Молдова обіцяла пільговий транзит своєю ділянкою - від Басарабяски до Рені через Болград. Але проти цього виступало керівництво порту Ізмаїл та ряд політиків, які не хотіли бачити конкуренції Ізмаїлу і Рені.

У нашому відео - невелика подорож по залізниці від Арцизу до Басарабяски і назад. Спочатку ми їдемо уздовж діючою, але так званої "малодіяльної" ділянки від Арцизу до Березино. А потім - бачимо розібрану 1997 року ділянку колишньої залізниці від Березино до Басарабяски, і повертаємося назад - щоб подивитися на "залізні" пейзажі вечірнього Арцизу.

Україна зараз вже відновлює аж три закинуті напрямки залізниць до Європи - до Польщі, Румунії та Молдови, включаючи сюди і дану ділянку на Басарабяску з Одеської області. На ділянці у напрямку Польщі також активно ведуться роботи в районі станції Хирів.

comments powered by HyperComments