Відповідальність за знищення пасажирського авіалайнера у 2014 році остаточно покладена на росію

Вторник , 13 мая 2025, 13:24
На рівні рішення ICAO росію офіційно визнано винною у цілеспрямованому знищенні пасажирського авіалайнера рейсу MH-17 у липні 2014 року.
Відповідальність за знищення пасажирського авіалайнера у 2014 році остаточно покладена на росію

Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала російю відповідальною за збиття малайзійського авіалайнера рейсу MH17 у липні 2014 року. Це рішення стало важливим етапом у справі, яка триває вже понад десять років, і відкриває шлях до переговорів про компенсації для родин жертв.

Рейс MH17, що прямував з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий 17 липня 2014 року над східною Україною, в зоні конфлікту між проросійськими сепаратистами та українськими силами, в цей момент літак перебував над територію, окупованою сепаратистами.

Усі 298 пасажирів і членів екіпажу загинули, серед них – 196 громадян Нідерландів і 38 австралійців. Міжнародне розслідування, проведене Спільною слідчою групою (JIT), встановило, що літак був уражений ракетою "Бук", яка належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил рф і була запущена з території, підконтрольної сепаратистам.

ICAO, спеціалізований орган ООН, який регулює міжнародну цивільну авіацію, дійшла висновку, що росія порушила Чиказьку конвенцію, зокрема заборону на використання зброї проти цивільних літаків. У найближчі тижні Рада ICAO планує визначити форму відшкодування, яке росія має надати. Нідерланди та Австралія, які спільно подали позов проти росії у 2022 році, наполягають на тому, щоб ICAO зобов’язала москву розпочати переговори щодо компенсацій, забезпечивши їх добросовісність та чіткі часові рамки.

Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп назвав рішення ICAO "важливим кроком до встановлення правди, справедливості та відповідальності". "Це також чіткий сигнал міжнародній спільноті: держави не можуть безкарно порушувати міжнародне право", – заявив він. У свою чергу, міністр закордонних справ Австралії Пенні Вонг закликала росію "визнати свою відповідальність за цей жахливий акт насильства" і виплатити компенсації.

Росія, яка раніше відмовилася від участі в переговорах і влітку 2024 року припинила участь у розгляді справи в ICAO, продовжує заперечувати свою причетність до катастрофи. Проте численні докази, зібрані міжнародними слідчими, включаючи телефонні перехоплення, свідчення очевидців і аналіз уламків, вказують на те, що ракета була поставлена з росії та управлялася особами, підконтрольними Москві.

Це рішення ICAO стало першим в історії організації, коли Рада винесла вердикт щодо суперечки між державами-членами. Хоча ICAO не має прямих регуляторних повноважень, її моральний авторитет і стандарти, прийняті 193 країнами, можуть чинити значний тиск на росію. Родичі жертв висловили надію, що цей крок наблизить їх до справедливості, хоча багато хто зазначає, що біль від втрати близьких залишається невиліковним.

Наступним етапом стане визначення механізму компенсацій, а також можливе продовження юридичних дій у Європейському суді з прав людини, де Нідерланди та Україна також подали позови проти росії.

comments powered by HyperComments