В уряді оцінили завдані війною збитки у 486 мільярдів доларів

Пятница , 16 февраля 2024, 10:16
Зокрема, лише у 2024 році на невідкладні проекті відновлення треба до 15 мільярдів доларів, з них 2,3 мільярда - на проекти у сфері логістики і транспорту.
В уряді оцінили завдані війною збитки у 486 мільярдів доларів

Уряд України разом з Групою Світового банку, Європейською Комісією та ООН опублікували звіт щодо оновленої спільної оцінки збитків і потреб, які виникли внаслідок широкомасштабного вторгнення рф (Rapid Damage and Needs Assessment, RDNA3). 

Згідно зі звітом, загальні витрати на відновлення України протягом наступного десятиліття становлять 486 млрд доларів, що приблизно у 2,8 раза перевищує номінальний ВВП України на 2023 рік. Цьогорічний показник також на 18% перевищує попередню оцінку RDNA2 у 411 млрд доларів станом на 24 лютого 2023 року.

"Спільна робота з міжнародними партнерами дозволяє скласти точну картину втрат і потреб у відновленні. Ми чітко розуміємо пріоритети та вартість відновлення у 2024 році. Результати оцінки ляжуть в основу планувальних документів та методик пріоритезації. Зокрема, пріоритети, визначені у звіті RDNA3, будуть інтегровані у план заходів в рамках Державної стратегії регіонального розвитку (ДСРР). Крім того, DREAM - Державна цифрова екосистема управління відновленням забезпечить маркування проєктів, які відповідають потребам RDNA, що дозволить краще пріоритезувати критично важливі проєкти відновлення та надавати їм першочергову підтримку", - зазначили в відомстві.

Оцінка RDNA3 охоплює збитки, заподіяні протягом майже дворічного періоду з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2023 року. Відповідно до звіту, прямі збитки в Україні наразі досягли майже 152 млрд доларів, причому найбільш постраждалими секторами визначені житло, транспорт, торгівля та промисловість, енергетика та сільське господарство.

Як і у тогорічному звіті, найбільш постраждалими регіонами були визнані Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька, Херсонська та Київська області.

По всій країні було пошкоджено або зруйновано 10% житлового фонду. Руйнування дамби Каховської ГЕС в червні 2023 року призвело до катастрофічних наслідків для навколишнього середовища та загострило проблеми, з якими вже стикаються українці, які борються за доступ до житла, води, їжі, медичних послуг тощо.

Ключові потреби України на 2024 рік включають в себе відновлення в наступних сферах: транспорт та логістика - 2,3 млрд доларів; енергетика - 2,7 млрд доларів; житло та комунальні послуги - 3,1 млрд доларів; соціальна інфраструктура - 2,4 млрд доларів; промисловість та сфера послуг - 3,6 млрд доларів; кроссекторальні пріоритети - 1,2 млрд доларів.

Згідно з оновленою оцінкою, лише у 2024 році Україні знадобиться 15,3 млрд доларів на критичні проекти відновлення, з фокусом на підтримці приватного сектору, відновлення соціальної інфраструктури та комунальних послуг, сфери енергетики, транспорту та житла.

Близько 5,5 млрд доларів із цього фінансування було забезпечено як за рахунок підтримки міжнародних партнерів України, так і за рахунок власних ресурсів.

При цьому близько 10,5 млрд доларів наразі не профінансовано.

Реалізація заходів з відновлення передбачає проведення реформ, які узгоджуються з політикою та стандартами ЄС. Крім того, встановлені у RDNA3 пріоритети будуть інтегровані в процес середньострокового бюджетного планування. Це забезпечить своєчасне та передбачуване фінансування та зміцнення спроможності державного сектору. А також дозволить установам-виконавцям планувати та керувати комплексними заходами з відновлення.

comments powered by HyperComments